Bylinky pro podzimní pohlazení těla a duše

Sychravé dny udeřily v plné síle a i ty se určitě potýkáš s neustálým stresem, vyčerpáním a nachlazením. Než se vrhneš na prášky, zkus se podívat do přírody, máme pro tebe bylinkový tahák pro podzimní dny. Nech bylinky, ať tě pohladí po těle i po duši.

bylinkovy-tahak-1100x618.jpgCelá galerie 23 Zdroj: Shutterstock.com

Bylinky pro harmonii a pohlazení duše

Celková pohoda a harmonie je něco, čeho se nám příliš nedostává.  Pokud to tak máš a potřebuješ se naladit na pohodu, zkus tyhle bylinky:

Kozlík lékařský

Patří k profláknutým bylinkám ke zklidnění a lepšímu spánku. Jenže nejen to kozlík umí. Je jedinečný pro navození dobré nálady a pohody. Tiší a zklidňuje nervovou soustavu a celkově ji harmonizuje. Prostě bylinka pro pohlazení duše jako dělaná. Můžeš si ji uvařit jako čaj, anebo smíchat i s dalšími bylinkami. Harmonizující čajík si uvaříš tak, že dvě čajové lžičky sušeného kozlíku přeliješ převařenou horkou vodou a necháš 5 minut luhovat. Scedíš a když čaj trochu vychladne, můžeš jej osladit lžičkou medu. Med nikdy nedávej do horkého nápoje, zničíš v něm výživné látky. Kozlík je k dostání sušený i ve formě tinktury, kapslí či kapek v mnoha lékárnách i obchůdcích zdravé výživy či v bylinářství.

Třezalka

Bylinka pro harmonii, která netlumí, ale vyladí tě do pohody. Už jen její květy ve zlaté barvě svítí pozitivně do světa. Jako sluníčko, i když to bys měla (i solárko) při užívání třezalky raději vynechat. Obsahuje totiž složku zvanou hypericin, který může u tebe vyvolat citlivou reakci na slunce. Třezalka je ideální bylinkou pro radost v podzimních pošmourných dnech i na depky. Je však nutno ji popíjet či jinak užívat minimálně týden až deset dní, aby byla efektivní a pomohla ti. Třezalku si lze dát jako čajík (2 čajové lžičky na 250 ml vroucí vody, po 5 minutách scedit a pít 2x denně), kapky a kapsle, ale k mání je i třezalkový olej, kterým můžeš doplnit relax s aromalampou či v koupeli s 5–10 kapkami olejíčku ve vodě. A nechceš-li, aby byla mastná vana, postačí do vody ještě přilít hrnek mléka. Ten na sebe olej naváže. Jedinečnost třezalky tkví také v tom, že odbouráním stresu a nervozity či depek likviduje i s tím spojené kožní projevy – vyrážky, ekzémy i další dermatitidy.

Levandule

Krásná, fialová a voňavá komfortní bylinka, která zklidňuje a harmonizuje nervový systém – to je levandule. Lze s ní okrášlit i bydlení, protože vypadá skutečně krásně a tvůj příbytek bude nádherně provoněný. Levandule ti pomůže k pohodě na duši i těle, odbourá napětí, tenze a je berličkou pro psychiku. Mimoto umí vyladit tělo pro boj s infekcemi a nachlazením, přičemž má celkově mírně sedativní efekt. Proto se mimořádně dobře hodí do večerní koupele. A čaj z levandule je lahodný a jemně voňavý. Odvar si uděláš ze dvou polévkových lžic sušené byliny, kterou povaříš od bodu varu cca 5 minut a vyluhuješ také 5 minut. Po scezení jej lze vlít do koupele. Nebo jím na vyšší level povýšit odpařovače na radiátoru. Čajík je ideální čerstvý, když 2 čajové lžičky levandule přeliješ v hrnku 200 ml vroucí vody a po 5 minutách scedíš, vlažný dosladíš medem a popíjíš 1 – 2x denně, především večer.

Pohodové zažívání i na podzim

Na podzimní zklidnění zažívání jsou ideální tři bylinky, jichž lze využít samostatně, nebo je nakombinovat společně s dalšími.

Máta

Bylinka s efektem tlumení bolesti, a to jak fyzické, tak i duševní. Je famózní na bolest hlavy a migrény, žaludeční křeče a problémy se zažíváním. I těch ze stresu, i fyzických při trávení. Pomáhá na cestách při nevolnosti v dopravních prostředcích, přičemž nezle opominout i její povzbudivý účinek při únavě a bolesti svalů. Perfektní řešení je lahodný čaj – lžička máty na 200 ml vroucí vody do hrnku, luhovat 7 minut a po scezení pít 2x denně, zkusit můžeš koupel i aromaterapii. Máta se vyznačuje příjemnou větrově mentolovou vůní.

Tymián

Nepříliš využívaná bylinka, která je spíše známa jako koření do pokrmů, což je pochopitelné, protože má největší efekt právě na zažívání, které ladí, zklidňuje a pomáhá trávit hodně tučná jídla. Mimoto je tymián ale super i jinak. Je to silák s antibiotickým účinkem. Tedy je to takové přírodní antibiotikum zabalené do bylinky. A pokud studuješ, nebo máš před sebou nějakou zkoušku či projekt v práci, tymián ti může pomoci – povzbuzuje mozkovou činnost a stimuluje intelekt. Tymiánový čaj si uděláš tak, že čajovou lžičku tymiánu přeliješ vroucí vodou a necháš 5 minut luhovat. Vlažné pak doslaď lžičkou medu a popíjej 2x denně.

Meduňka

Třetí parťák do skupiny, kterou můžeš kombinovat. Bylinka je efektivní úlevou pro celý organismus. Nejen harmonizuje nervový systém, ale efektivně pomáhá i při žaludečních a trávicích křečích, dezinfikuje a zklidňuje zažívání. Může se popíjet ráno i večer, je velmi lahodnou bylinkou, která se dá velmi dobře spojit s dalšími – mátou, tymiánem, majoránkou či dobromyslí. Lahodný meduňkový čajík si uvař do hrnku z 250 ml vroucí vody a 1 lžičky bylinky, nechej luhovat 6 minut a vlažné doslaď medem a pij 2 až 3x denně.

Pro krásnou a bezproblémovou pokožku

Bylinky jsou věrnými pomocníky i pro tvoji pleť. Pomohou ti, když je budeš užívat vnitřně ve formě čaje, kapek, šťávy, či kapslí, a zároveň je můžeš využívat zevně na pokožce.

Heřmánek

Ideální bylinka pro krásu, protože je protizánětlivá a zároveň zklidňující. A to na tělo i dušičku. Pomáhá na vyladění nervového systému, mírní kožní projevy způsobené z různých důvodů – stresu, alergie, samotného zánětů kůže i mastnější pleti. Mimoto je pomocníkem při trávení, které tiší, zklidňuje i zlepšuje. Večerní koupel ti pomůže k uvolnění a relaxu před spaním a ke kvalitnějšímu spánku. Příjemně voňavý čaj z heřmánku si udělej z 250 ml vroucí vody, dvou čajových lžiček heřmánku, nechej vše 10 minut luhovat a vlažné popíjej 1 až 2 x denně. Čaj můžeš využít i na potírání či obklady problémových partií na pleti.

Pampeliškový kořen

Zklidňuje trávící soustavu celkově. Mimoto je jemným projímadlem, které podporuje trávení, ale také chuť k jídlu. Pampeliškový kořen napomáhá k dobré střevní mikroflóře a díky vysokému obsahu vlákniny brání problémům při vyprazdňování. Díky tomu ti odbourá problematické kožní projevy na pokožce – vyrážky, dermatitidy, akné.

Několikrát do roka by sis měla udělat pampeliškovou kúru s kořenem, a to tak, že budeš popíjet minimálně 3-4 týdny 3x denně čaj z kořene pampelišky. Ten uděláš ze dvou čajových lžiček drceného kořene v hrnku zalitém vroucí vodou, a to celé luhuješ 15 minut a poté scezené a vlažné piješ.

Aloe vera

Aloe vera je takový malý zázrak, kterým pomůžeš jak svému bříšku, tak krásné pokožce. Trpíš-li pálením žáhy, poruchami trávení a vyprazdňování, aloe vera ve formě šťávy či gelu ti pomůže bříško i střeva vyladit. Šťáva má detoxikační efekt, s neutralizačním bonusem na kyselost žaludečních šťáv. Aloe podpoří i imunitu, a hlavně při vyrážkách a dalších kožních problémech je dobré aplikovat zevně na nemocné partie pokožky gel. Ten je výborný na akné, různé ekzémy, opary, afty i na lupenku. A věděla jsi, že gel z aloe využívají zubní lékaři k rychlejšímu hojení dásní po vytrženém zubu?

Na nachlazení, imunitu i pro posílení organismu

Bylinky jsou výborným pomocníkem v boji s nachlazením i na podporu imunity, což dokládá široké spektrum již popsaných bylinek. A tak máme pro tebe ještě dva adepty na boj s bacily.

Bazalka

Bylinka povzbuzující imunitu a odolnost organismu. Únava a slabost vezme za své, nervový systém se zklidní a obranyschopnost pozvedne. Jen je nutno bazalku užívat delší dobu, ideálně 3 týdny v kuse. A lze ji nejen pít jako čaj, ale i s ní dochucovat jídlo – saláty, polévky, pomazánky. Bazalka je také výborná do koupele, nebo do aromalampy si můžeš přidat namísto vody odvar z bazalky. Také si lze bazalkovým odvarem potírat spánky. I to má efekt na tělo. Čaj si uvař ze dvou lžiček sušené bazalky v hrnku přelitém vroucí vodou a luhovaném 7 minut. Po scezení neslazené pij 2x denně. Odvar pak uděláš, když povaříš 5 minut od bodu varu 250 ml vody se dvěma polévkovými lžícemi bylinky. Luhuješ 5 minut a scezené využiješ do koupele či aromalampy nebo na spánky.

Lípa

Je jasným favoritem při nachlazení – jako čaj, či koupel nebo k inhalaci u rýmy a ucpaných horních cest dýchacích. Čaj ze dvou čajových lžiček zalij vroucí vodou, luhuj 5 minut a popíjej horké nebo vlažné. Odvar do koupele a k inhalacím se dělá z jedné polévkové lžíce lípy v 200 ml vody, povař od bodu varu 2 minuty, luhuj další 2 minuty a scezené využij. Lípa má ještě další efekt na organismus – zmírňuje úzkost, podrážděnost nebo nekvalitní spánek.

Přírodní antibiotika ze spíže

A nakonec bonus v podobě tipů na přírodní antibiotika ze spíže, tedy á la co dům dal. Ta ti mohou rychle a efektivně pomoci při nachlazení, posílení obranyschopnosti i vyladění na pohodu.

Které suroviny to jsou?

• cibule
• česnek
• borůvky
• křen
• brusinky
• zázvor
• med
• skořice

A co ty? Jak bojuješ s nachlazením, únavou, vyčerpáním, trávicími obtížemi a vyrážkami? Poděl se s námi o tipy, které ti pomohly! A když už jsme zmínili ten med, mrkni do galerie na krásné medové nádobky.

Foto: Shutterstock.com, archiv prodejců, facebook.com

24.11.2017 10:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist