Bojuj proti chřipce a nachlazení přírodní cestou

Stačí ti, aby se kolem tebe jen někdo prošel s malou rýmou a okamžitě odpadneš? Děsíš se chřipkové epidemie, že zase zalehneš? Co takhle jít na nachlazení ale i na prevenci s pomocí přírody?

prirodne-na-nachlazeni-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Posiluj imunitu

Lékaři se shodují v tom, že nejlepší je chorobám předcházet a vůbec si je nepustit do života. A to uděláš nejlépe tak, že budeš poctivě posilovat svou imunitu. Posilování imunitního systému tkví především v tom, že budeš dodržovat pravidla zdravé a pestré výživy, obohatíš svůj jídelníček o dostatečné množství čerstvé zeleniny a ovoce a budeš přijímat dostatek vitaminu C, například když budeš jíst dostatek citrusových plodů. Neuškodí ani pravidelné cvičení nebo zkrátka jakýkoliv pohyb. Úplně postačí i obyčejná procházka jednou denně. Zkus omezit stres, dostatečně relaxuj a dopřávej si pravidelný a dostatečný spánek.

Můžeš zkusit i různé vitaminové doplňky jako jsou například medicinální houby, echinacea, rakytník, nebo výtažky ze zeleného čaje. Lékaři také rádi doporučují vyhýbat se davům lidí. Pokud ovšem člověk denně cestuje do práce MHD, dodrží tohle doporučení chytrých hlav asi jen těžko. Když už tedy do MHD musíš v období chřipek a viróz vlézt, snaž se co nejvíce eliminovat kontakt s držadly, používej rukavice a neuškodí ani zásoby antibakteriálního gelu v kabelce, který použiješ před každým jídlem.

Jak se poprat s nemocemi

Pokud ani výše uvedená opatření nepomohou a ty přesto onemocníš, můžeš se zkusit spolehnout na přírodu. Je ale třeba mít na paměti, že ani příroda není všemocná, zejména pak v případě bakteriálních infekcí. Tam budou muset nastoupit antibiotika. Pokud se ale jedná jen o virové nákazy, tedy různé kašlíky a rýmičky, mohla by ti domácí přírodní léčba pomoci. Základním pravidlem při různých nachlazeních a podobných radostech, je dostatečný příjem tekutin.

Bolest v krku zažene sůl, šalvěj i zábal

Jednou z nejčastějších obtíží je bolest v krku. Často je doprovodným jevem nejrůznějších onemocnění, od chřipky, přes angínu, až po obyčejnou virózu či zánět hrtanu nebo nosohltanu a současně bývá prvním příznakem infekce horních cest dýchacích. Bolest v krku je nepříjemná záležitost a určitě se vyplatí se jí co nejrychleji zbavit.

A jak na to pomocí přírody? Vyzkoušej nejrůznější kloktadla. Účinná je například šalvěj lékařská, nebo heřmánek. Ten má protizánětlivé účinky. Pomůže i obyčejná sůl. Do jedné sklenice teplé vody dej půl lžičky soli a zkus si vykloktat. Je to sice hnus, ale zabírá to. Sůl má protizánětlivé účinky, čistí sliznice a zmírňuje její dráždění. Kloktat můžeš i ohřátou minerální vodu Vincentku. Trošku drsnějším, ale o to účinnějším domácím léčivem je pak kloktadlo s pár kapkami tea tree olejíčku, který má opravdu zázračné účinky, jde totiž o přírodní antiseptikum. O mnoho příjemnější medicína je hrnek horkého čaje s medem a lžičkou másla. Zamíchej, nech rozpustit a vypij.

Ještě lepším receptem je pak medvědí mléko, které je ale určeno jen dospělým pacientům. Smíchej hrnek mléka se dvěma lžičkami medu a jednou lžičkou rumu. Jeden nebo dva hrnky a ráno budeš určitě fit! A kdyby všechny dobré rady selhaly, pomůže starý dobrý Priessnitzův obklad, který má velkou tradici a skutečně pomáhá. Skládá se ze tří částí. Na krk nejdříve přiložíme vyždímaný pruh látky namočený do studené vody. Na mokrou látku přilož neprodyšnou vrstvu – nejčastěji igelit. A jako poslední použij suchou látku, např. šátek, který si omotáš kolem krku. Po třech hodinách se doporučuje pauza, než si dáš nový zábal.

Úžasný rakytník

S velkou bolestí v krku je spojená např. angína, tedy zánět mandlí. Kdo už ji někdy zažil, ví, o čem mluvíme. Kromě vysoké teploty tě potrápí nejspíš taková bolest v krku, kdy každé polknutí je skutečné utrpení. Tady už musí nastoupit antibiotika, proti angíně se jen přírodou bojovat nedá. Můžeš ale zmírnit její nepříjemné projevy, například užíváním šťávy z rakytníku, který má mimo jiné protizánětlivé účinky.

Na chrapot diviznou

Nepříjemný je také chrapot, zejména pokud chodíš do práce a jednáš s lidmi. Ale nezoufej, proti chrapotu ti pomůže výluh z květů divizny. A jak jej připravit? Vylouhuj její květy v horké vodě, až voda zežloutne. Tento nápoj by měl proti chrapotu zabrat. Před užíváním ho ale nezapomeň přecedit přes jemné plátno. Ale pozor, divizna je mírně jedovatá, takže ji užívej jen v malých dávkách!

A jak si poradit s kašlem?

Kašel vzniká při řadě nachlazení, při chřipce, ale i alergiích, nebo podráždění průdušek. Sám o sobě není takovým zlem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Slouží totiž k pročištění dolních cest dýchacích, zvlášť pokud dochází k odkašlávání. Pokud tě ale trápí suchý kašel, je to něco jiného. Z toho pak můžeš ochraptět nebo mít zánět hrtanu. Obecně platí, že při kašli jakéhokoliv původu je třeba pít hodně tekutin, zejména teplých. I tady pomůže divizna. Pokud nefandíš bylinkám, vyzkoušej zázvor a připrav si z něj čaj. Odkroj odpovídající část oddenku, oloupej ji, nastrouhej a zalij horkou vodou. Nech louhovat alespoň pět minut, a poté doslaď medem a ochuť citronem.

Osvědčeným tipem pro uklidnění úporného kašle je i horká citronová voda s medem. Pokud fandíš bylinkám, můžeš si připravit bylinkový čaj proti kašli. Smíchej hrst květů lípy, jitrocele, černého bezu a drcených sušených šípků. Dvě lžíce této směsi zalij litrem vroucí vody a nech louhovat 5 minut. Výluh oslaď medem a můžeš začít popíjet.

Na odkašlávání ti pomůže cibule. Čaj z ní vyrobíš jednoduše; jednu cibuli oloupej, pokrájej nadrobno, zalij hrnkem vody a přiveď k varu. Vař asi 15 minut na mírném plameni. Poté sceď, oslaď medem, a na zjemnění přidej mléko či lžičku másla. Není to až taková pochoutka, ale účinky má zázračné. Trochu drsným, ale údajně účinným prostředkem proti kašli je kloktadlo s kajenským pepřem. Vyrobíš ho tak, že smícháš půl hrnku teplé vody s jednou čajovou lžičkou citronu a špetkou kajenského pepře. Kloktat můžeš několikrát denně. Na kašel rovněž dobře zabírá jitrocelový sirup.

Rýmu zvládneš se zázvorem

Velké trápení dokáže způsobit i rýma, nebo naopak ucpaný nos. Určitě to znáš, když ti teče z nosu jak z vodovodu a všude kolem tebe se válejí použité papírové kapesníčky. A už vůbec nemluvíme o tom, že z oslnivé krásky se díky rýmě stává usmrkané nešťastné stvoření s červeným nosem jako klaun a kruhy pod očima. Pomůže ti čaj ze zázvoru, nebo již zmiňovaný olej tea tree. Stačí, když ve velkém hrnci uvaříš vodu, necháš ji trochu vychladnout a pak do ní nakapeš pár kapek oleje. Přehoď si přes hlavu ručník tak, aby nikde neunikala pára, a pár minut vdechuj horký vzduch. Jen dej pozor, ať tě horká pára neopaří. Inhalovat při rýmě můžeš i heřmánek.

A co s ucpaným nosem?

S tím zatočí třeba horký vývar. Šálek poctivého kuřecího vývaru nejen že skvěle chutná, ale stoupající pára ucpaný nos uvolní a ještě navíc posílíš svou imunitu. Nebo zkus smíchat dvě lžíce čerstvě nastrouhaného křenu s jednou lžíci medu. Po tomhle se ti rýma spustí zaručeně.

Jak vidíš, možností, jak zahnat zlé choroby, je spousty. Pokud se o tebe nějaká pokouší, vyzkoušej některý z našich tipů a uvidíš, že budeš brzo fit.

Foto: shutterstock.com

15.1.2019 6:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist