Bílkoviny vládnou světu, kde brát ty kvalitní a na co se zaměřit?

Také jsi podlehla módnímu trendu poslední doby? Vyhýbáš se sacharidům jako čert kříži a ovoce nebo rýži jsi nejedla, už ani nepamatuješ? Myslíš si, že je to správně a hlavně trvale udržitelné? Přečti si, jak moc důležitá je vyvážená strava.

bilkoviny-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Rovnováha, to je oč tu běží

Neboj se sacharidů, ty ti  rozhodně nic neudělají. Naopak přemíra bílkovin ti v těle udělá nepořádek. Vše je o rovnováze. Pokud se snažíš zhubnout, je zcela logické zaměřit se na to, abys měla větší kalorický výdej než příjem. Jednoduše to poznáš i tak, že si potraviny vážit nemusíš, zkrátka budeš volit ty kvalitní, nebudeš se přejídat a aspoň z osmdesáti procent budeš jíst zdravě. Protože nikdo nejsme dokonalí, abychom dokázali jíst na sto procent zdravě. Dále zařadíš pravidelný pohyb, alespoň čtyřikrát v týdnu, a budeš minimálně na správné cestě. Pak je tu samozřejmě psychika, ale o té někdy jindy.

Přemíra bílkovin

Jistě znáš dietu, která se jmenuje keto, je to dieta, kde se striktně omezují sacharidy a ty tak tvé tělo po určitém čase dostaneš do tzv. ketózy, v tomto stavu tělo celkem rychle hubne přebytečný tuk a ty rychle vidíš výsledky. Avšak jak je tomu v dnešní době trendem, jedná se pouze o marketingový tah na branku. Ty zhubneš a výrobci si mnou ruce, že jsi spokojená. Avšak takový druh diety není vůbec udržitelný a pro tělo prospěšný. Navýšíš-li pak objem sacharidů, na které tělo po určitou dobu nebylo zvyklé, objeví se jojo efekt a ty máš nechtěné špíčky zpátky.

Tato dieta je založena převážně na přemíře bílkovin a minimálním objemu sacharidů. Co ale udělá přemíra bílkovin, především živočišných, s tvým tělem? To už zůstává v pozadí, moc se o tom nemluví. Dlouhodobá dieta zaměřená na přemíru bílkovin zatěžuje velice ledviny, trávicí ústrojí a ty stejně více než 2,5 g na 1 kg nejsi schopná strávit, tudíž je vše vyloučeno močí a stolicí. Mohou se objevit i bolesti hlavy, podrážděnost a po nějaké době i zdravotní problémy jako například rakovina. Stojí to za to? Já myslím, že ne.

Jak na to?

Pokud se snažíš zhubnout, soustřeď se na to, abys měla pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček, pestrou stravu a hlavně jsi byla psychicky vyrovnaná. Sportující osoby, senioři a děti ve vývoji si samozřejmě zaslouží více bílkovin, ale nic se nemá přehánět. Nic nemusíš počítat, stačí, když budeš vědět, že si dáš denně alespoň dvě až tři porce jídla, které obsahují větší množství bílkovin.

Pokud musíš jíst maso, vol maso z biochovu nebo od farmáře, z volně pasoucích se zvířátek, to samé platí pro vejce a mléčné výrobky. Bohaté na bílkoviny jsou i luštěniny, obiloviny, ořechy a semínka. Dále pseudoobiloviny jako je quinoa, amarant, pohanka.

Dalšími zajímavými a bohatými zdroji bílkovin jsou tofu, tempeh, seitan, který obsahuje lepek a sója. Avšak tyto zdroje vol bio, nesmějí být geneticky modifikované, pak je jejich konzumace naprosto v pořádku. Mléčné výrobky můžeš nahradit rostlinnými a můžeš si krásně a levně doma udělat ovesné mléko, kokosové mléko, ořechové mléko apod. Stejně tak jako jogurty, dneska jsou již k sehnání za rozumnou cenu ze sóji, kokosu, kešu apod.

Jedno je jisté – pestrá strava je základ a příroda ti dá vše, co potřebuješ, jen stačí trošku přemýšlet.

foto-zdroj: shutterstock.com

30.11.2019 2:00| autor: Ing. Veronika Jandová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist