Femina.cz > Zábava > Američtí režiséři i producenti překvapivě milují Královu řeč
Američtí režiséři i producenti překvapivě milují Královu řeč
Lídr oscarových nominací je sice britské drama z britské historie, sdružení amerických režisérů i producentů nicméně očividně okouzlil. A to poněkud dramatizuje oscarovou soutěž!
V USA je zvykem, že svá ocenění rozdávají i čtyři nejdůležitější filmové profese, tedy scénáristé, režiséři, producenti a herci, všichni sdružení do tzv. Guilds neboli cechů. Jsou to ocenění dost sledovaná vzhledem k tomu, že nemálo členů těchto sdružení jsou také členy americké Akademie, která jak známo rozhoduje o těch nejzářivějších cenách – Oscarech.
První své názory na nejlepší počiny ve své profesi oznámili producenti (PGA) a režiséři (DGA) a podle výsledků to vypadá, že by se na Oscarech mohl chystat další britský převrat jako když Zamilovaný Shakespeare porazil Vojína Ryana. Králova řeč, drama o koktání Jiřího VI. s Colinem Firthem, získala překvapivě nejen před týdnem cenu za nejlepší film, ale v sobotu i cenu ze nejlepší režii Toma Hoopera! Odborníci hned vytáhli statistiky, že vítěz DGA se nekryl s vítězem Oscara jen šestkrát v historii. Dojde letos zase k výjimce, nebo David Fincher a jeho Social Network opravdu zůstanou sedět?
Oba cechy samozřejmě nezvou hosty jen kvůli jedné kategorii. Režiséři krom Hoopera, který už DGA jednou vyhrál díky minisérii o Alžbětě I., ocenili Martina Scorseseho za pilotní díl seriálu Impérium – Mafie v Atlantic City či režiséry halloweenského dílu Takové moderní rodinky, HBO filmu Temple Grandin, dokumentu Inside Job a přenosu předávání divadelních cen Tony.
Producenti zase oznámili, že nejlepší animák se jmenuje Toy Story 3, v televizních produktech se rozešli se Zlatými glóby a zvolili Pacifik, Takovou moderní rodinku a Mad Men. Zajímavé je, že dokument o veřejném vzdělávacím systému Waiting for Superman sice dostal cenu PGA, ale ne oscarovou nominaci.