7 psychologických triků, které přimějí udělat lidi, co chceš

Potřebuješ, aby ti kolega s něčím pomohl, ale nechce se mu? Chtěla bys sbalit toho sympatického souseda s nabušenou postavou, ale nevíš, kdy a jak ho oslovit? Zkus na to jít s psychologií…

psychologicke-triky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Psychologie je kouzelná, zvlášť pokud víš, jak ji používat. Třeba, když potřebuješ někoho přimět, aby se choval, jak potřebuješ. Jestli máš kouzlo osobnosti, je snadné strhnout lidi na svou stranu, ale tím většina z nás nedisponuje. Pak ti pomohou jednoduché triky a dosáhneš svého s lehkostí a elegancí.

1. Zrcadlení

Jestli chceš vzbudit u někoho sympatie, použij techniku zrcadlení. Je to jednoduché, stačí napodobit chování svého protějšku – způsob jeho řeči, gesta, pohyby nebo postoj. Vědci tuto techniku nazývají efekt chameleóna. Vychází z toho, že člověk je víc nakloněný jednání s podobnými typy, jako je sám. Cítí spřízněnou duši.

2. Správné místo

Věděla jsi, že lidi přesvědčíš lépe, když se s nimi setkáš na neutrální půdě, například v kavárně? Jestli je oslovíš v neosobním prostředí kanceláře, zasedačky či konferenční místnosti, vzbudí to v nich soutěživost a potřebu vyjednávat, pak bude těžší přesvědčit je.

3. Rychlost řeči

Výzkumy doložily, že mluvíš-li rychleji než obvykle, má tvůj protějšek větší problém zpracovat, co říkáš. Tento trik používej v případě, když se snažíš přesvědčit někoho, kdo s tebou obvykle nesouhlasí. Raději ti odkýve, co potřebuješ, než aby byl za hlupáka. Ale pozor! Pokud předkládáš argument, se kterým by mělo tvé publikum souhlasit, lepší je mluvit pomaleji.

4. Načasování žádosti

Jestli potřebuješ požádat kolegu, aby ti s něčím pomohl, oslov ho ke konci pracovní doby, nebo po těžkém obědě, když zpracovává jídlo a hůře se soustředí. Jde o to, že unavený člověk nebude mít mentální energii uvědomit si, že ho čeká další práce. Tuto techniku však nezneužívej a na oplátku poskytni pomoc, když bude třeba.

5. Kouzelné dotyky

V jedné studii testovali, jaký mají vliv letmé dotyky na rozhodování. V knihkupectví se prodavači při komunikaci se zákazníkem letmo dotkli jeho ramena. Výsledek byl překvapivý. Lidé tam strávili více času a nakoupili více knih, než v podobném obchodě, kde dotykovou techniku nepoužili. Zajímavé zjištění přinesl i další výzkum, ukázal, že muž, který se lehce dotkl ramena ženy, snadněji získal její telefon. Všimla sis toho někdy?

6. Svoboda rozhodování

Zní to zvláštně, ale pokud lidem řekneš, že ti nemusí vyhovět a připomeneš jim „privilegium“ nesouhlasu, spíše od nich dostaneš, co potřebuješ. Nedávná studie totiž ukázala, že nabídneš-li „svobodu“ volby, zdvojnásobí se šance, že ti vyhoví. Ne nadarmo jsou často používanými frázemi: „Je to jen na vás…“, „Samozřejmě, že nemusíte …“

7. Zastrašování

Strach totiž zabírá. Ukázalo se, že lidé, na které při přecházení silnice zatroubilo auto, byli bezprostředně po této události mnohem ochotnější vyplnit dotazník. Pravděpodobně je to dáno tím, že byl jejich mozek stále ještě zaměstnán nebezpečím, kterému byli vystaveni, a nečekaný požadavek neměli sílu odmítnout.

Tak co ty na to? Už tyhle finty znáš nebo je slyšíš poprvé?  A myslíš, že to může opravdu fungovat?  Napiš nám do disuze. Těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

10.4.2019 4:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist