4 nejhorší diety: Co ti při nich hrozí? Leckdy jde o život!

Hubnout chceme všechny a samozřejmě ideální dieta je ta, při které se nemusíš omezovat a zároveň hubneš. Jenže to, bohužel, nefunguje. A tak vyhledáváme diety, které jsou nejen dlouhodobě nefunkční, ale hlavně leckdy i životu nebezpečné. Tady máš čtyři nejhorší diety i jejich následky.

Jsi téměř milovnicí diet, znáš snad všechny možné i nemožné a dala bys ruku do ohně za to, že fungují? Tak to jsi na pořádném omylu. Pokud nejde o redukční jídelníček, pak u většiny diet dochází k omezení některé z důležitých složek potravy. Nejčastěji se jedná o omezení cukrů, tuků, ale i sacharidů. A možná už tušíš, že to je jedna velká chyba. Tady máš hned čtyři diety, které mohou ohrozit i tvůj život:

1. Šílená dieta – Ketogenní dieta

Jedná se o tzv. bílkovinnou dietu. Budeš totiž jíst veskrze samé bílkoviny a omezíš sacharidy na minimum. Tělo se tak dostane do fáze „ketózy“, kdy organismus díky nedostatku cukrů začne spalovat tuky. Zní to sice dobře, zvláště pokud trpíš nadváhou, ale ketóza rozhodně není stav nijak příznivý pro tělo, je stavem nouze. V tomto stavu nouze opravdu kila jdou dolů a to i velmi rychle, ale zejména odvodněním způsobeným nepřirozeně nízkým příjmem sacharidů.

Co ti při ní hrozí?

Předně se připrav na permanentní únavu. Ta se stane tvým nejlepším kamarádem a rozhodně si v době, kdy se do této diety pustíš, neplánuj žádnou sportovní aktivitu. Jednoduše to nezvládneš. Co tě asi nepotěší je také to, že i přes vyšší příjem bílkovin klesá podíl svalové hmoty, tělo ztrácí aktivní tělesnou hmotu, čímž se snižuje bazální metabolismus. Po skončení diety je jen málokdo schopen postupně navyšovat příjem sacharidů (pečiva, příloh, ovoce), většina lidí se na tyto potraviny doslova vrhne, protože si je museli dlouho odpírat, a hádej, kdo vyhrává na celé čáře, no jasně, že kámoš jojo efekt. Zatímco při dietě si shodila aktivní svalovou hmotu, při jojo efektu nabíráš zpátky jen tuk. Zpomalí se ti metabolismus a každá další dieta bude horší a horší.  

Mysli také na to, že při této dietě se striktním omezením sacharidů se ti nedostává důležitých látek – vitaminů, minerálních látek, vlákniny… Oxidačním stresem stoupá riziko kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Tak to za to asi nestojí, co říkáš? 

2. Šílená dieta – Sacharidové vlny

Tato dieta se stala hitem snad přes noc. O co jde? Zjednodušeně řečeno jde o to, že každý den přijímáš jiné množství sacharidů, přičemž tělo tak trochu šokuješ a mateš a ono je nuceno udržovat metabolismus stále aktivní. Navíc při této dietě dostáváš do těla dostatečné množství bílkovin, takže neztrácíš svalovou hmotu. Možná i proto jí propadli hromadně všichni vyznavači kulturistiky. Co tě může odradit, je počítání sacharidů až do zblbnutí. Musíš se naučit číst etikety. 

Co ti při ní hrozí?

Při výrazném snížení příjmu sacharidů ve stravě se dostavuje silná únava, při vyšším příjmu sacharidů zase může docházet k neúměrně vysokému zvýšení hladiny cukru po jídle, což obecně provokuje zánětlivé mechanismy v organismu. V případě, že máš problémy s výkyvy hladiny cukru v krvi, by měla být tato dieta pro tebe tabu. Mohlo by totiž snadno dojít k nevolnosti, závratím nebo hypoglykemii. Pokud chceš držet sacharidové vlny, měla by sis je nechat vypracovat přímo na míru odborníkem. Pokud se do nich pustíš s nějakou třicetidenní výzvou, pak si můžeš i zničit zdraví. Při špatně nastavené dietě totiž dochází k rozhození metabolismu, což může mít velmi vážné důsledky pro tvé zdraví. 

3. Šílená dieta – Intermitentní hladovění

Co si pod tímhle šíleným pojmem představit? Jde o hubnutí pomocí přerušovaného hladovění, kdy se střídá fáze příjmu potravy s fází, kdy žádnou energii, ani potravu nepřijímáš. Nejprve začneš s hladověním pouze jeden den, pak dva, tři a někteří dospěli až k 6ti týdennímu hladovějícímu programu! Je ti docela jistě jasné, že tohle žádný rozumný člověk, který potřebuje energii na běžný život, nemůže zvládnout. 

Co ti při ní hrozí?

Tady už jde v případě špatného načasování a netrénování organismu doslova o život. Zpočátku tvé tělo funguje normálně, bez výraznějších změn. Po zhruba třech dnech se dostaví pocit únavy, slabosti i nevolnosti. Počítat musíš také s pocity chladu, bolestí hlavy, nebo závratěmi. Údajně po překonání 10. dne hladovění se pak nálada zlepší, získáš dostatek energie a vůbec se cítíš jako znovuzrozená, přiznáváme bez mučení, že to jsme prostě nezvládli. Největší hrozbou je pak samotný návrat k normální stravě. Pokud se pustíš do jídla hlava nehlava, pak si zaděláš na pořádné zdravotní problémy, dokonce může jít o život. Stejně dlouhou dobu, co jsi hladověla, musíš držet tzv. návratovou dietu, při níž začínáš nejprve s příjmem šťáv, potom lehkých pokrmů a velmi pozvolna se navracíš k normální stravě. V opačném případě ti hrozí průjmy, křeče, šílené bolesti břicha. 

Uff, za nás jednodenní půst ano, delší dobu děkujeme, nechceme!

4. Šílená dieta – Dieta 5:2

Pět dní jez všechno, dva dny se hlídej, radí dieta 5:2. Během dnů, kdy se budeš ve stravě omezovat, by tvůj příjem energií neměl přesáhnout 500 kilokalorií za den a slibovaným váhovým úbytkem by měl být necelý půl kilogram za každý den.

Co ti při ní hrozí?

Při nepravidelném stravování dochází ke zpomalení metabolismu. Pokud řešíš problémy jídlem, pak se u tebe díky této dietě zvyšuje riziko rozvoje záchvatovitého přejídání. Můžeš se cítit unavená, nesoustředěná, ve stresu, trápit tě mohou výkyvy hladiny cukru, bolesti hlavy. Největší hrozbou této diety jsou však mentální poruchy příjmu potravy. 

Za nás se rozhodně vyplatí raději investovat do zdravého životního stylu, než do pochybného hubnutí. Odstrašujícím příkladem ti může být i tohle fakt šílené video…

… dobře, tak nebude video. Původně totiž mělo být s dívkami, které trpí anorexií. Bez mučení se přiznávám, že když jsem si prohlížela smutné osudy leckdy hodně mladých dívek na youtube, vzdala jsem to. 🙁 Takže za nás, když hubnout, tak s rozumem.

Foto zdroj: Shutterstock.com

29.3.2017 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist